Anne Marie McNally tweetz:

Baggot Street just now. ‘In a Bowl’…as opposed to what exactly? €2 quid cheaper if you lick it off the counter?!

Meanwhile…

In Tesco

In fairness.

80 thoughts on “Oat Of Order

      1. Brother Barnabas

        bodger, these two are using a FOREIGN LANGUAGE to bamboozle you and your delicate sensibilities

        ban them both now

        Reply
      2. Andyourpointiswhatexactly?

        Auteuil, Neuilly, Passy, c’est pas du gateau
        Auteuil, Neuilly, Passy, tel est notre ghetto

        YEAH! I’m doing a 1991 French rap.

        Reply
      1. Janet, I ate my avatar

        my Baker used to take mine out for me a little before it got too cooked and set it aside because he knew I liked to finish it off in the grill with extra salted butter, ( because I told him before ya jump to conclusions )
        I loved that man

        Reply
    1. missred

      Hmmm, most people in Ireland can make their own porridge but not their own croissants at home.

      I’m doing the bold thing at the mo with a ridiculously ridey French fella. Will ask him will he butter me up with a few of a morning

      Reply
  1. Eoin

    Wait, what, you mean a business which buys a 1.5kg bag of oats for €2.75, and then opens a cafe, fits it out, employs counter staff, employs someone to make the porridge, buys the bowl, washes the bowl, provides you with seating, light, heat and ambience, insures the place, advertises the place, actually charges €4.95?

    Perhaps Broadsheet might instead ask how McDonald’s in Ireland makes €16.95m profit on sales of €88.12m, and what that says about the quality of your euro burger.
    https://www.irishexaminer.com/breakingnews/business/mcdonalds-ireland-profits-up-in-spite-of-357m-restructuring-charge-884442.html

    Reply
          1. scottser

            no, i’m not cian and he is not me. i have no head for logic,statistics or common sense and if you heard him playing drums you’d flagellate yourself to ease the pain.

    1. Cian

      #cominglatetotheparty
      Restaurants make their profits on drinks.
      So McDs might be selling their eurisaver burgers at a loss. But when you add a coke and chips they make money.

      Reply
          1. pedeyw

            Roasted a ham with pineapple the other night and it was delicious. My mind has been changed on the wonders of the Hawaiian pizza.

          2. Cian

            ObRandomFact
            Pineapple is the only known source in nature of the enzyme Bromelain. Bromelain actually digest proteins… so when you eat pineapple. It’s essentially eating you back!

            #everydayisaschoolday

  2. Spaghetti Hoop

    Well I assume the bowl is instead of a plastic pot or carton, plus it’s cooked for you. Most likely slow-cooked.
    What’s the problem here? Did the three bears not cook it to your liking?

    Reply
          1. Andyourpointiswhatexactly?

            Ironically, the song might have made more sense back-to-front like that.
            Then again, maybe not.

    1. kellMA

      I remember being at a comedy gig where the comedian had dressed up as Paul Durcan. One of his poems was called ” the margins on popcorn in cinemas” it went as follows: Huge.

      Reply
  3. Ian-O

    Not sure what the problem is (outside of the slightly moronic ”in a bowl” tagline).

    You think its too expensive, either bring your own (in a tupperware bowl) or have something different.

    I think its an age thing though, I work with a lot of people under the age of 30 and the concept of bringing a lunch seems alien to them, preferring to shell out a fiver on some reconstituted chicken waste (a ‘hot chicken roll’) from some dodgy garage or McDonalds etc.

    I bring stuff like chili, bean cassoulet or the odd sandwich roll and have access to a full kitchen so handy enough for me. Its not so much the cost as the quality. Stuff sold in the ‘deli’ counters in the likes of Spar, Centra or the service stations just isn’t what I consider suitable for daily consumption.

    Reply
    1. Janet, I ate my avatar

      you’re dead right, I got a brilliant 3 Tupperware hold all with separate cold section I like to show off on the dart #lunchboxenvy

      Reply
    1. Ian-O

      Seriously? Its because 4.95 sounds cheaper than 5.00.

      Possibly because it is…..but its the perception, nobody pays 4.99 or 9.99 for anything these days as they round up, but people more likely to pay 9.99 than 10.00

      Reply
    1. DeKloot

      A healthy serving of porridge oats before adding liquid and cooking is 40g or about 400 calories if you use milk. Which is not an awful lot for the average common or garden Irish chubster….

      Reply
      1. Spud

        I doubt many chubsters are tucking into porridge in the mornings.
        Unless they liberally chuck Lucky Stars on top of it…

        Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *